in

כמה שווה לכם החינוך של הילדים

החינוך האנתרופוסופי בישראל הוא מסגרת, אולי היחידה, שמספקת אלטרנטיבת חינוך אמתית והוליסטית, שיוצאת מתוך פריזמת הילדות הטבעית בשונה מהפריזמה המערכתית והממסדית של כל יתר מערכות החינוך, מזו הממשלתית ועד האלטרנטיביות. מי שכבר מכיר את דרך החיים האנתרופוסופית ואורחות החינוך שלה יודע, למי שנחשף כאן בפעם הראשונה הנה כמה עיקרים שתרצו לדעת.

מה מיוחד בשיטה האנתרופוסופית? במשפט אחד. הזכות להתפתח באופן טבעי והוליסטי תוך הכרה בגבולות המשתנים וסנכרון עם הילד וצרכיו.

לשיטה כמה יתרונות מובהקים:

  • הילדות חשובה ויש לאפשר לה להתקיים במלואה, כאשר צוות החינוך הוא שומר הסף שלה.
  • הלמידה בעיקרה היא חווייתית והיא נעשית דרך החיבור אל הטבע והטיולים במרחבים.
  • השיטה שמה את הילד והתפתחותו האישית והאינדיבידואלית במרכז, תוך קיום סביבה הוליסטית אשר שומרת על גבולות מנחים וקונסטרוקטיביים באמצעות התנסות ויישום פעיל, יצירתי ואחראי של הילד
  • הילדים גדלים בתנאים טבעיים המאפשרים להם ללמוד איך לבצע בעצמם את ההתאמות הנדרשות להם תוך מתן תמיכה.
  • פיתוח וחיזוק בסיס רחב ועשיר של העצמי והיחס לעצמי ולסביבה באמצעות מתן במה מותאמת לפיתוח וטיפוח כישורים וביסוס ביטחון עצמי מאוזן ובריא
  • השיטה מעודדת תנאי גדילה טבעיים בסביבה אורבנית, תוך ויתור על מסכי הטבלטים, הטלפונים הסלולאריים וכיוצא באלה.
  • תהליך הלמידה הוא מעמיק והוליסטי, למשל, לימוד קרוא וכתוב נעשה בריקוד של האותיות, לימוד על בעלי המלאכה מלווה בביקור אצל בעל המקצוע, את הירקות מגדלים בגינה ואת האוכל מכינים הילדים בעצמם.

ברמת גן מתקיים מודל מיוחד של מסגרת לימודים מלאה, תחת עמותת חינוך וולדורף, המותאם לילדים מגילאי גן ילדים ועד תיכון. הילדים שמסיימים את מסגרת הגן, הנמצאת באשכול הגנים שברחוב אלימלך בשכונת שרת, יכולים לעבור לבית הספר זומר ובסיום החטיבה לעבור לתיכון. מסגרת הלימודים מספקת פתרון ייחודי ובלעדי, זאת משום שרשאים להירשם לבית הספר רק תושבי העיר רמת גן. משפחות רבות כבר העתיקו את מגוריהם לעיר בכדי לקבל את הגישה למסגרת החינוכית הייחודית.

בית הספר ממוקם בשכונת שרת המקסימה המציעה סביבת מגורים מגוונת ונגישה לתושבים בה, לרבות פרויקט מגורים חדש ויוקרתי שכדאי להכיר.

הכירו את פרוייקט משה שרת 44 היוקרתי, הנבנה בסמוך למתחם האנתרופוסופי

הורים משתפים

ר' ובן זוגה, הורים לשני ילדים שהקטן שבהם בגן והגדולה בכיתה ב' בבית הספר האנתרופוסופי, הם דיירי השכונה שהחליטו לנצל את ההזדמנות ורכשו דירה בבניין החדש, מתוך כוונה להשתקע בשכונה ולשפר את איכות חייהם. "ההשכלה של הילדים היא הדבר הכי חשוב לנו במשפחה וההשקעה בדירה רק קיבלה תמריץ מתוך הרצון לספק למשפחה ולילדים את התנאים הטובים ביותר. המסגרת האנתרופוסופית היא מסגרת שונה שאנשים רבים אולי ימצאו אותה מוזרה, אבל היא משתלבת היטב עם סגנון החיים והערכים שלנו בבית, הילדים מקבלים תמיכה וגיבוי מלא ואנחנו מאושרים שהם נמצאים בסביבה שכל

כך מיטיבה איתם."

ה', אמא לילדה בגן מתארת: בחינוך האנתרופוסופי  מתקיימת שגרה אשר מוטמעת ובאה לידי ביטוי בנביעה וביטוי אישי תוך התנהלות קבוצתית. נוצרת זרימה של פעילויות, ואלו שונות ומגוונות וכוללות: הנבטה וגידול המזונות, ביצוע כל המלאכות והפעילויות באופן עצמאי למשל ילדים שמגיעים לגן מתחילים לחתוך ירקות, וכשהכול מוכן כולם מתחילים לאכול. הם מתנסים באפייה, בפעילויות עם צעצועים התפתחותיים ועוד. הרעיון הוא שהילדים יכולים לדמיין כל היום, וצריך לאפשר להם, כשהאנתרופוסופיים רואים את עצמם כמי שמגן על הילדים באמצעות שמירה על הזכות לדמיין.
במסגרת הזו בניגוד לגן "רגיל", יש המון סדר ועצמאות, עם המון השקעה וחשיבה ובלי צורך של הצוות להיות צמודים לילדים. ממש ניתן לראות חתירה להרמוניה ויצירת שיטות חדשות שעובדות, בהתמדה. יש מאמץ וחשיבה אמתית לגבי איך לעשות את זה נכון."

אז מה הבעד והנגד?

האומץ להיפתח לשינוי ולמסגרת אחרת והצורך לעבור מקום, במידה והדבר מתבקש, הם שני גורמים משמעותיים בהחלט בקבלת החלטה שכזו. בעולם התאמת מקום המגורים לסביבת החינוך והגידול האופטימלית לילדים היא מקובלת ורווחת זה זמן רב כאשר מה שמנחה צעד כזה הוא בעיקר הרצון לאפשר את התנאים המיטיבים ביותר לשלב הילדות, אבל לא רק.

למסגרת החינוך המסורתית יש את היתרונות שלה בכל ההיבטים המקובלים של גישה לקהילה ולמקום, העלויות הכרוכות וההיצמדות לנורמה שבסך הכל מקובלת. החסרון העיקרי הוא המקום הצר שהיא משאירה לכל מי ששואף לחינוך חווייתי קרוב יותר לטבע.

המיקום המרכזי של בית הספר ואפשרויות המגורים בסביבה הופכים את הצורך של העתקת מקום המגורים להזדמנות של ממש, מכל זווית שתסתכלו עליה. העובדה ששיעור הילדים שמופנים לטיפול רגשי הולך וגדל בהתמדה, והמערכות המקובלות כושלות באספקת פתרון הולם היא בעיה של ממש. החינוך האנתרופוסופי מסייע לילדים שמרגישים לבד ולילדים מופנמים וחסרי בטחון והופך אותם לחלק אינטגרלי מהקבוצה וזה אכן פתרון שלא יסולא בפז.

פרוייקט משה שרת 44 ברמת גן מציע חווית מגורים יוקרתית בסמוך לחינוך האנתרופוסופי, כנסו להרשם >>>


רוצים לגור קרוב לחינוך של המחר? 

אופס! לא הצלחנו לאתר את הטופס שלך

מה את/ה חושב/ת?

0 נקודות
Upvote Downvote

Written by עורך ראשי

חמישה מקרים בהם אסור לכם להסתפק בפחות מהדבר האמיתי

"כחול" אשר על שפת הים