in ,

החינוך בכפר יונה: תכנון מסלול מחדש

כולם יודעים ששכונת שרונה היא המפתח לצמיחת כפר יונה, זו השכונה הגדולה והמדוברת ביותר, מונה כ -2,100 יחידות דיור ותוך שנה תמנה כ 10,000 תושבים. העיריה קבלה תמורתה עשרות מליוני שקלים ולמרות כל זאת מסרבת לתקצב ולפתוח בשרונה את בית הספר שעומד מוכן, אבל ריק.

בימים אלו תלונות רבות מגיעות לעיריה מהכיוון של התושבים החדשים, שניצבים מתוסכלים בפני חומות בירוקרטיה ועל מה? על הדבר הבסיסי ביותר- חינוך.

תושבי שכונת שרונה דורשים חינוך לילדיהם, כולם ללא יוצא מן הכלל ישלחו את ילדהם ללמוד רק בבית הספר החדש שנבנה עבורם בשכונה. בזה אחר זה סרבו ההורים להרשם לבתי ספר אחרים בכפר יונה.

פתיחת בית הספר בשרונה הכרחית החל בראשון לספטמבר, אם לא יהיה כך, הילדים יחד עם ההורים יבלו זמנם בעירייה בהפגנה.

 

איך יתכן שכל כך הרבה זמן ידעו מראש בעיריה על פתיחת השכונה, אך לא נערכו כראוי לקליטת התושבים, התלמידים הצעירים.

איך לא חשבו על עיבוי לבית הספר ומתן תנופה משמעותית ברישום ילדים אליו כבר בחודש ינואר 2018, כאשר ראו את הנולד כבר אז כאשר רק 3 ילדים נרשמו לכיתה ב' בשרונה.

איפה אחריות העירייה שלא התכוננה כמו שצריך לפתיחת שכונה חדשה וילדי התושבים הם אלו שעכשיו משלמים את המחיר.

 

שנת הלימודים מתחילה בשני לספטמבר, אך לפי החלטת ראש העיר, אפי דרעי, בית הספר יעמוד ריק.

במקום לקלוט את תלמידי כיתה א' הנרגשים, בית הספר יארח את ילדי הגן, אלו הקטנטנים בני השלוש והארבע, קולטים את האבסוד? הגנים עוד לא מוכנים- אבל יש מספיק ילדי גנים. בית הספר מוכן- אבל אין מספיק תלמידים.

מי הוא האיש שהחליט להפוך את היוצרות ולאכלס את בית הספר בילדי הגנים?  האם הוא מבין שזה לא תיקני, איך ילדי הגנים יסתובבו במסדרונות בית הספר הרחבים, הארוכים?

מישהו באגף החינוך חושב עקום.

במקום להמתין חסרי מעש, חשבו התושבים על שני פיתרונות מעשיים שלא יפגעו בילדים ולא יגרומו מפח נפש לאף אחד.

הראשון מדבר על פתיחת בית הספר בתקן חריג עם מספר מועט של תלמידים בידיעה שבמהלך החצי השנה הראשונה הכיתות יתמלאו, גם אם זה במימון העירייה. הרי העיריה שילשלה לקופתה עשרות מליוני שקלים בזכות שרונה, זו הזדמנות נהדרת להשקעה בחזרה בשרונה ואין יותר טוב מאשר בחינוך.

הפתרון השני מבקש פתיחת בית הספר בשרונה כבית ספר אלטרנטיבי.

בכפר יונה קיימת קבוצה לא קטנה של הורים שנאבקת מזה כשנתיים על פתיחת בית ספר אלטרנטיבי (דמוקרטי, מונטיסורי), שיטת חינוך שונה לתכנים של משרד החינוך. בתי הספר האלטרנטיביים נחשבים מצויינים ומהווים מוקד משיכה ויוקרה.

איחוד כוחות בין קבוצה ההורים שדוגלת בחינוך אלטרנטיבי לבין הורי שרונה יהוו את הכמות הדרושה לפתיחת שנת הלימודים בבית ספר שרונה ובכל מקרה זו הזדמנות נהדרת לשפר את החינוך בכפר יונה ולהביא רוח חדשה.

לעומת זאת, הפתרון שהוצע ע"י העירייה, לשלוח את ילדי שרונה לבית הספר המרוחק ביפה נוף, אינו ראוי ולא ישים ויגרום לפיצול ילדי השכונה בכל בתי הספר הקיימים בעיר.

משפחות שכבר גרות בכפר יונה וילדיהם משולבים בכיתה א' בבית ספר הדר, רימון או עמל, למעשה ישארו באותם המסגרות ולא יעברו לכיתה "פונדקאית" ביפה נוף,

בשל כך מספר התלמידים עוד פוחת ונוצר מצב שבו לא תהיה כיתה פונדקאית, והגרוע מכל הוא מעבר שני בתי ספר תוך שנתיים במקום מעבר אחד.

תוצאה נוספת של הסיטואציה ההזויה הזו, היא המשך כל שנות היסודי בבית ספר מרוחק, תלוי הסעות וללא חיי חברה מעבר לשעות הלימודים מחוץ למסכים. 

מישהו בעירייה לא חושב בהגיון וזה הזמן להתעורר ולפעול. 

כרגע ראש העיר מסרב להפגש השבוע בנושא הבוער ביותר, לכן המחאה עולה שלב.

תושבי שרונה מלוכדים בדעה אחת, לא ירגעו ולא ישתקו עד לרגע שיפתח בית הספר בשכונה לרווחתם.

כולם ביחד מהווים כוח גדול, השפעה ותנופה עצומה לעיר.

אל תתבלבלו, תושבי שרונה הם אלו שיקבעו את פני העיר כפר יונה ויביאו אותה לאן שכפר יונה שואפת להיות.

 

הכותבת היא חני בלייכר, תושבת חדשה בשכונת שרונה, כפר יונה.

מה את/ה חושב/ת?

0 נקודות
Upvote Downvote

Written by עורך ראשי

עד כמה אתם ערוכים כלכלית לקיץ הזה

מה קורה כשכפר הופך לעיר