in ,

להשלים בגרות או להשלים פסיכומטרי?

השתחררנו, חסכנו, נסענו וחזרנו. עכשיו מתיישבים ומתחילים לעשות צעדים ראשונים בבניית מסלול לימודים שבקצה השני שלו מתחילה הקריירה שלנו. השיקולים בבחירת מסלול הלימודים הם, כידוע, אישיים לחלוטין. הנדסה, מדעי המחשב, כלכלה או עיצוב –  לכולנו יש כבר החלטה או משאלת לב. עכשיו יושבים שנייה בנחת ומתחילים לברר מהן האפשרויות הקיימות במוסדות השונים, ומה עלינו להציג ברמת הבגרויות והפסיכומטרי על מנת לצלוח את תנאיי הקבלה בכל אחד מהם. הדרך לתואר מתחילה בדיוק כאן.

עושים שיעורי בית

בעידן בו אפשר למצוא את כל המידע שאנחנו צריכים ברשת, המחקר אותו אנו אמורים לערוך על מנת לברר אודות הציונים הנדרשים לקבלה קצר במיוחד. הביאו בחשבון כי מחקר יעיל יכול לחסוך לכם הרבה זמן וכסף. כשהתמונה מתחילה להתבהר והדרישות ברורות לכם לחלוטין, הגיע הזמן להבין מה עושים עם הציונים הקיימים מתקופת התיכון וכיצד מגדילים את הסיכויים להתקבל ללימודים היכן ומתי שנרצה. אז מה עכשיו? משפרים את ממוצע הבגרויות או משקיעים רק בפסיכומטרי בשאיפה שיספיק? אולי עושים גם וגם? אספנו עבורכם כמה עצות שימושיות, שימו לב.

אוניברסיטה או מכללה

זו שאלה חשובה ממש. נתחיל עם קבלה לאוניברסיטאות. ציוני הקבלה בהן הן שקלול של ציוני הבגרות והפסיכומטרי ולכן האופציה לבנות רק על אחד מהם אינה קיימת. ממוצע מותאם של מבחני הבגרות וציון הפסיכומטרי מתורגמים לציון התאמה הנדרש לכל אחת מן הפקולטות באוניברסיטה באמצעות מחשבונים פשוטים להפליא. הנה דוגמה לזה של אוניברסיטת תל אביב.

באותה נשימה חשוב לציין כי ציון ההתאמה הינו ציון סף בלבד המאפשר הגשת מועמדות. הביאו בחשבון כי בפקולטות מבוקשות דוגמת רפואה או מדעי המחשב אתם תתמודדו מול מועמדים רבים שלהם ציון התאמה הגבוה משמעותית מציון הסף המינימלי ולכן חשוב להגיע למועד ההרשמה מוכנים. נסו למצוא סטודנט בפקולטה שמעניינת אתכם ובררו עם איזה ציון התאמה הוא הצליח להתקבל. שיעורי בית, זוכרים?

במכללות השונות דורשים לעתים לראות ציוני בגרות ופסיכומטרי אך לחלק לא מבוטל של מסלולי הלימוד יסתפקו בציוני בגרות מרשימים במיוחד. כלומר – אם אתם יודעים מלכתחילה שמכללה מסוימת עדיפה עליכם, ייתכן שכל מה שתצטרכו לעשות הוא לשפר ציוני בגרות, עדיף כאלו בעלי 5 יחידות לימוד המשפיעים הרבה יותר על הממוצע הכללי.

חוגים מסוימים באקדמיה מסמנים v על סעיף 'הבגרות המלאה' ומייחסים משקל משמעותי לציון  שקיבלתם בפסיכומטרי. אם יש לכם בגרות לא רעה והחלטתם להשקיע בלמידה לפסיכומטרי, שווה לכם להשקיע את הזמן ולהירשם לקורס על מנת לשפר את הסיכויים לקבל ציון גבוה.

בגרות זה א' ב'

באופן גורף, בלי זכאות לבגרות לא ניתן יהיה להתקבל ללימודים גבוהים באף מוסד. הביאו בחשבון כי במידה שאתם מחזיקים בבגרות מלאה ייתכן ואתם לא ממש צריכים להשקיע בעניין ולו דקה אחת נוספת. אם חסרה לכם בחינה אחת או שתיים על מנת לקבל תעודת בגרות, נסו לברר מהן הבחינות שכדאי לעשות כדי לשפר משמעותית את הציון שלכם.

אם כבר החלטתם לשפר את הבגרויות, אולי יש מקום לשקול לשדרג את הציון ואת מספר היחידות במתמטיקה ובאנגלית. קחו בחשבון כי זו תהיה הכנה מצוינת גם לבחינה הפסיכומטרית, בה החלקים של חשיבה כמותית ואנגלית נחשבים למרכזיים ובעלי משקל מכריע על הציון הסופי.

אלו מכם שהגיעו למסקנה כי יש לשפר 4 או 5 בגרויות לטובת קבלה ללימודים גבוהים יכולים לבחור במתכונת של מכינה אינטנסיבית וקצרה. יועצי לימודים מקצועיים ייבנו לכם תכנית לימודים סדורה שתענה על דרישותיכם בדיוק ותחסוך לכם בזבוז אנרגיה מיותר.

פסיכומטרי – יופי של אתגר

המבחן הפסיכומטרי אינו נחשב לקל או פשוט. החשיבות של קבלת ציון גבוה בו ידועה לכולנו ולכן אין צורך להוסיף על כך כל מילה נוספת. רבים מאתנו תופסים את הבחינה כמשהו שפשוט צריך לעבור ותו לא.

אנחנו חושבים קצת אחרת ורואים בה אתגר מחשבתי מעניין התורם רבות להתמודדות שלנו עם לימודים גבוהים. בוגרים רבים שצלחו את הבחינה מספרים בדיעבד כי ההכנה לקראתה וההתמודדות עם התכנים שבה תרמו רבות לחידוד המחשבה וסייעו בהתמודדות עם האינטנסיביות הכרוכה בלימודים האקדמיים. כפי שכבר ציינו, ייתכן ומסלול הלימודים שמעניין אתכם הוא כזה שאינו דורש ציון פסיכומטרי כלל. עם זאת, אנו ממליצים לכם לקחת  בחשבון שאם בכל זאת נבחנתם והצלחתם לקבל ציון גבוה בבחינה, האופציות שלכם בבחירת מוסד אקדמי – גדלות, ואם תחליטו בעתיד לבחור חוג או מוסד אקדמי אחר, התוצאה במבחן שכבר עשיתם תוכל לסייע לכם לבצע את המעבר בקלות.

יש הזדמנות שניה, אל תוותרו עליה!

עד לפני כמה שנים היה צורך להמתין כחצי שנה בין מבחן פסיכומטרי אחד לשני. לשמחתנו תקופת הצינון הזו בוטלה לטובתם של המועמדים ללימודים במוסדות אקדמאים. עם זאת, קחו בחשבון שאם כבר עשיתם קורס ועדיין לא קיבלתם את הציון הנכסף, כדאי לצמצם את "תקופת הצינון" בין מבחן ומבחן כדי לשמור על המומנטום ולנצל את כל מה שלמדתם בקורס.  

אם ברצונכם לשפר את הציון באופן משמעותי, קחו בחשבון שקורס נוסף לזה שכבר עשיתם הוא בדיוק מה שאתם צריכים, רק שהפעם תגלו שמכיוון שאתם כבר מכירים את המבחן ואת הדרישות בו הוא עשוי לתרום אף יותר.

ועכשיו יושבים ללמוד

קורסים לשיפור ציוני בגרות והכנה לפסיכומטרי, שונים מלימודים באקדמיה. אם התקבלתם ללימודים גבוהים רמת השליטה שלכם בהרכב הכיתה ובתכנית הלימוד אינה קיימת. סביר להניח כי הסטודנטים סביבכם מחזיקים ביכולות דומות לאור תנאי הקבלה אבל כאן זה נגמר. קורסי ההכנה הם סיפור שונה לחלוטין. קידום, בית הספר הוותיק בישראל לקורסי הכנה לפסיכומטרי ולשיפור ציוני בגרות, הוא אחד המוסדות המאפשר לכם שיבוץ לקורסים המתאימים לכם באופן אישי. זה מתחיל בייעוץ פרטני הנוגע לתחומי הלימוד ביניהם קיימת אצלכם התלבטות, ממשיך בהצגת תמונה ברורה וחד משמעית בנוגע לציוני בגרות ופסיכומטרי שאתם באמת צריכים כדי להתקבל ונגמר בשיבוץ לכיתת לימוד שמתאימה לכם באמת.

קדימה, לכו להצטיין והרשמו לקידום ועכשיו תהנו מ 20% הנחה

מה את/ה חושב/ת?

0 נקודות
Upvote Downvote

Written by עורך ראשי

רופא, אדריכל או סטארט אפיסט? מה אתם רוצים להיות שתהיו גדולים?

השקעות בנדל"ן לקראת 2020- איך בוחרים נכון?