in ,

המים שלכם ואתם: סקירה השוואתית של מקורות המים בארץ

כוס מים קרים ביום חם, בייחוד כאשר הטמפרטורות מתחילות לעלות, נותנת לנו את התחושה הנעימה הזו, הצוננת. מים הם מהות החיים שלנו, ובכל לגימה אפשר לחוש את הגוף צמא לעוד. מים מתקשרים עם חיים, עם בריאות.

מים הם המשקה המומלץ ביותר. משרד הבריאות כמו גם ארגוני בריאות בעולם ממליצים על שתיית מים על פני כל משקה אחר, ממותק או מוגז. המים מהווים כ-65% ממשקל גופנו וכ-80% מהרכב המוח. המים חיוניים לתהליכים רבים בגוף כמו ויסות חום, עיכול תקין, הובלת חומרי מזון לאברי הגוף וסילוק פסולת. בשל כך חשוב שנספק לגופנו את המים הטובים ביותר. אך לאחרונה – בעקבות דיווחים על עופרת במים, חלקנו החל קצת לחשוד.

אז אילו הם המים הטובים ביותר עבורנו ועבור בני משפחתנו?

לאחר פרשת העופרת שהגיעה לחדשות, החלטנו לבדוק מה בדיוק מסתתר לנו במים. בניגוד לבדיקה של איכות מי הברז בלבד, בחרנו הפעם לבדוק איזו חברה מספקת לנו את המים הכי בריאים – מבין חברות המים המינרליים וכולל מים מסוננים של "תמי 4". התוצאות לפניכם.

פרמטר מס' 1 –– אשלגן – מינרל משמעותי לאיזון מערכות בגוף

אשלגן הוא מינרל חיוני לתפקוד מערכות רבות בגוף: לתפקוד תאי העצב והשרירים ולשמירה על מאזן הנוזלים בגוף. הוא משמש גם כזרז בתהליכים כימיים רבים (קואנזים). מחסור באשלגן יכול לגרום לאי-סדירות בקצב הלב, לבעיות בתפקוד מערכת העצבים והכליות, לחולשה בשרירים, לעייפות ולשיבוש בתפקוד המערכת ההורמונלית. הוא אף מגדיל את הסיכון לסוכרת מסוג 2.

תזונה מאוזנת בשילוב רמות גבוהות של אשלגן ורמות נמוכות של נתרן במי שתייה ובמזונות שונים נמצאה חיונית להגנה מפני מחלות לב.

השוואת כמות האשלגן במים:

מקום ראשון – הכי בריא:

"מי עדן": 3.5 מיליגרם לליטר.

מקום שני – כמות נמוכה יותר של אשלגן:

"נביעות": 1 מיליגרם לליטר.

מקום שלישי – אשלגן בכמות משתנה:

הרכב המים של "תמי 4" (מי ברז מסוננים): רמת האשלגן אינה מופחתת במים, עם זאת לא נוסף אשלגן באופן יזום, לכן בכל אזור בארץ כמות האשלגן עשויה להיות שונה.

פרמטר מס' 2 – פלואוריד – בריא או לא?

תחום הפלרת המים בישראל עבר תהפוכות במהלך השנים. מחד מחקרים שונים הוכיחו כי פלואוריד במינונים נמוכים יעיל במניעת עששת, מאידך מחקרים חדשים מלמדים שפלואור עלול להצטבר, בעיקר בגופם של ילדים, ולגרום נזק רב. בארץ, כמו בכל העולם, אין תמימות דעים בנושא: שרת הבריאות לשעבר, יעל גרמן, שינתה את ההחלטה להוסיף את הפלואוריד למים, ובתקופתה מי הברז לא הכילו פלואור, אך שר הבריאות הנוכחי, ליצמן, נלחם על הוספת הפלואוריד על מנת לסייע במניעת עששת אצל ילדים.

ובעולם – יותר ויותר מדינות הפסיקו להוסיף פלואוריד למי השתייה ולמעשה ישראל ואירלנד הן היחידות כיום המחייבות זאת. הסיבה לכך נובעת כאמור מתוצאות מחקרים חדשים שהראו כי כאשר רמות הפלואוריד במים אינן מפוקחות (קשה לדעת מהי כמות המים שכל אדם צורך), עודף פלואוריד בגוף עשוי להצטבר בגוף, לשקוע בתאים ולגרום לנזק לעצמות השלד ואף לירידה ב-IQ (רמת המשכל) בקרב ילדים.

לטענת גרמן, דווקא בפריפריה, באזורי הנגב והערבה, הטמפרטורות הגבוהות גורמות לשתייה מוגברת – לעתים עד לרמה של 15 כוסות ביום. לכן הפלואור במים באזורים שבהם קיימת צריכה גבוהה של מי ברז,  עלול להוות נזק בריאותי – הנזק המשמעותי ביותר הוא  עבור תינוקות השותים מים או ניזונים מתמ"ל מעורבב במי ברז, שכן הפלואור נשאר במי הברז גם לאחר הרתחה.

עובדה נוספת שהעלה נשיא "איגוד ישראלי למים", אברהם ישראלי, במאבק נגד ההפלרה שמהווה כ 50% ממי הברז, שהפלואוריד במי השתייה מקורו בפסולת כימית. פסולת זו מכילה חומרים מסוכנים נוספים כמו: ניקל, עופרת, אורניום, ארסן, זרחן, כספית כרום ואף חומרים רדיואקטיביים הנפלטים למי השתייה ואינם מסוננים. כבר בשנת 2011 דיווח מכון המחקר והמידע של הכנסת כי שותי מי הברז הופכים ל"כלי קיבול לחומרים רעילים שהיו אמורים להגיע לאתר טיפול מיוחד".

השוואת כמות הפלואוריד במים:

מקום ראשון – הכי בריא:

"מי עדן": ערך הפלואוריד ב"מי עדן" הוא 0. המים, שמגיעים ממעיינות שאינם מחלחלים דרך סלעי גיר, אינם סופחים את המינרל, ובחברת "מי עדן" לא מוסיפים את המינרל באופן מלאכותי.

מקום שני – פלואור ברמה נמוכה:

"נביעות": 0.22 מ"ג לליטר, מקור הפלואור במים של "נביעות" אינו נובע מהפלרה מלאכותית, אלא מהעובדה כי המים מחלחלים דרך סלעי גיר בדרכם אל הבקבוק.

מקום שלישי – פלואור ללא שליטה בכמות:

הרכב המים של "תמי 4" (מי ברז מסוננים): כמות משתנה בהתאם להפלרה. כיום במרבית האזורים בארץ המים מכילים פלואוריד כתוצאה מהפלרה מכוונת.

 

 רוצים לשתות את המים הבריאים והטעימים של מי עדן? בדקו עכשיו את מבצעי הקיץ

פרמטר מס' 3 –  נתרן – המלח הטבעי

נתרן הוא מינרל המצוי במים באופן טבעי. גופנו זקוק לנתרן בכמויות מועטות, לתפקודי הלב, הכליות, מערכת השרירים וההולכה העצבית, ומכיוון שהגוף אינו  מסוגל לייצר נתרן בעצמו, יש לצרוך אותו במזון. אבל צריכה מופרזת של נתרן מקושרת במחקרים רבים ונרחבים להתפתחות מחלות כרוניות שעלולות להיות מסכנות חיים.

צריכת הנתרן המומלצת לפי נתוני משרד הבריאות:

מבוגרים כפית מלח ביום 2,000-2,400 מ"ג נתרן
ילדים בגיל 4-8 פחות מכפית מלח ביום 1,900 מ"ג נתרן
ילדים בגיל שנה עד 3 כמחצית כפית מלח ביום 1,500 מ"ג נתרן

בהשוואה בין מקורות המים המינרליים השונים נמצאו הבדלים מזעריים המסתכמים במיליגרמים בודדים של נתרן שהם חסרי השפעה משמעותית ביחס לצריכה היומית המומלצת. רק לשם השוואה: פרוסת לחם מקמח מלא מספקת כ-120 מ"ג נתרן, מלפפון חמוץ (בינוני) – 340 מ"ג.

מקום ראשון – הכי בריא:

"נביעות": 8.4 מיליגרם לליטר. צריכה של 2 ליטר "נביעות" מספקת 16.8 מ"ג נתרן, כ-0.7% מהקצובה היומית המומלצת למבוגרים.

*מתוך נתוני משרד הבריאות – אפשרי בריא

 

מקום שני – כמות גדולה יותר של נתרן:

"מי עדן": 32 מיליגרם לליטר. צריכה של 2 ליטר "מי עדן" מספקת 64 מ"ג נתרן, כ-2.6% מהקצובה היומית המומלצת למבוגרים.

מקום שלישי – נתרן בכמות משתנה:

הרכב המים של "תמי 4" (מי ברז מסוננים): רמת הנתרן במי הברז אף היא משתנה מאזור לאזור בארץ. אמנם מתבצע סינון מסוים של החלקיקים במים, אך היות שמדובר למעשה במלחים מסיסים, גם הסינון הכפול של תמי 4 לא יוכל לשנות את רמת הנתרן הטבעית במים.

 

פרמטר מס' 4 – עופרת

העופרת היא אולי אחד מהמרכיבים המיוחצנים יותר בעשור האחרון. הסיבה לכך היא הבדיקה המדגמית שנערכה בתחילת ינואר 2017 וממצאיה פורסמו בהרחבה בתקשורת – ריכוזי עופרת גבוהים מהרגיל נמצאו במים, וההסתדרות הרפואית מיהרה להצהיר שגם ריכוז נמוך מאוד של עופרת עלול להזיק. עופרת משתייכת לקבוצת המתכות כבדות המוגדרות כרעילות. חשיפה לאורך זמן  לעופרת גורמת להצטברותה בגוף. עופרת יכולה לגרום לאנמיה חריפה, לפגיעה במערכת העצבים, במערכת הפוריות (של שני המינים) וכליות, ואפילו ליתר לחץ דם. בקרב ילדים, המוגדרים כאוכלוסייה רגישה יותר, עלולה העופרת לגרום לפגיעה קוגניטיבית.

חשוב לציין כי העופרת במים מגיעה לא רק מגורמים טבעיים אלא גם מתשתיות המים בישראל,  מהצנרת. למעשה, מרבית הבתים שנבנו לפני שנת 2004 אינם עומדים בתקני הבנייה המחמירים הקיימים היום. בבתים רבים קיימת צנרת בעלת רמה גבוהה של עופרת, ולכן גם מי שתייה באיכות גבוהה יגיעו אל הברז הביתי כשהעופרת בתוכם.

מקום ראשון ושני – הכי בריא:

"מי עדן" ו"נביעות" – המים אינם מכילים כלל עופרת.

מקום שלישי – עופרת בכמות משתנה:

הרכב המים  של "תמי 4" (מי ברז מסוננים): רמת העופרת במי הברז אף היא משתנה מאזור לאזור בארץ. לאחרונה פרסמה חברת "תמי 4" הצהרה מפורשת כי המכשירים אינם מסוגלים לסנן מתכות מהמים, ובכללן גם העופרת. מים המיועדים לתינוקות להכנת תמ"ל ומכילים עופרת, עלולים לגרום נזק רב ולכן מומלץ להימנע משימוש בהם.

 

פרמטר מס' 5 – מגנזיום

מים מינרליים הם אחד ממקורות המזון החשובים לאספקת המינרל מגנזיום. מגנזיום הוא אחד המינרלים החיוניים לגופנו. הוא מעורב בכ-300 תהליכים שונים בגוף, ביניהם שמירה על פעילות שריר-עצב תקינה, הסדרת קצב הלב, בניית עצם, ויסות חום הגוף, יצירת חלבונים וחומצות גרעין. חוסר במגנזיום עלול להביא לבלבול, לרעד ולנוקשות בשרירים,  לכאבי ראש, ובמקרים חמורים להפרעות קצב בלב. כמות גבוהה של מגנזיום במי השתייה מקנה אפקט מגן על הלב.

 

מקום ראשון ושני – הכי בריא:

מי "נביעות" מספקים 32 מ"ג לליטר, ו"מי עדן" מספקים 18 מ"ג לליטר, כך שבשתיית 2 ליטר מים מינרליים נקבל -11%-8.5% מן הקצובה היומית המומלצת למגנזיום עבור אדם מבוגר בגיל 30 ומעלה.

מקום שלישי – כמות לא ידועה – העדר מגנזיום במים מותפלים:

הרכב המים  של "תמי 4" (מי ברז מסוננים): כמות המגנזיום במים המסוננים תלויה בכמות המינרל במי הברז ועל כן  משתנה בהתאם למקורות המים. בישראל כמחצית מכמות מי השתייה הם מים מותפלים. בערים שבהן מסופקים מים מותפלים יש מחסור במגנזיום ובישראל לא מוסף מינרל זה למים המותפלים. לאחרונה מצטברות עדויות של משרד הבריאות כי מחסור במינרל המגנזיום במי הברז מגביר את הסיכון למחלות לב ואף מגביר את התמותה ממנה.

קבוצה של חוקרים מאוניברסיטת בר אילן ובית החולים שיבא – תל השומר בדקה 4,600 חולי לב שאושפזו בבתי חולים ומוינו לפי אזורים: נמצא כי מאזורים שמסופקים אליהם מים מותפלים הגיעו יותר חולי לב לעומת אזורים שהמים מגיעים אליהם ממקורות טבעיים.

"מהמחקר עולה כי בשנים הראשונות שלפני עידן ההתפלה, לא היה הבדל בתמותה בין בתי החולים בקבוצה הראשונה לעומת הקבוצה השנייה," הסביר פרופ' יונה אמיתי, מומחה לבריאות הציבור מאוניברסיטת בר אילן שהיה שותף במחקר. "אך בשנים האחרונות, עם תחילת השימוש הנרחב במים המותפלים, קיימת תמותה מוגברת באותם בתי חולים שנמצאים באזורים שאליהם מסופקים מים מסוג זה".

מי עדן במבצעי קיץ מטורפים, לקבלת פרטים ליחצו כאן

___________________________________________________________________

לסיכום, נראה כי כוסות המים הבריאות ביותר הן של חברות המים המינרליים, עם יתרון לחברת "מי עדן". העובדה כי מדובר במים נטולי עופרת, עם רמות אשלגן משולשות לעומת המים של "נביעות", הופכת את "מי עדן" לחברה המנצחת בבדיקה שלנו. המים של "מי עדן" הם הבריאים ביותר הן ביחס למים מסוננים והן ביחס למים מינרליים של חברות אחרות.

יש לזכור עם זאת כי המים המסוננים במכשירי "תמי 4" תלויים במידה רבה באיכות מי השתייה בארץ, וכאשר איכותם תשתפר הנתונים עשויים להשתנות. כאמור, המסננים במגוון חברות כולל "תמי 4", אינם מיועדים לסינון מתכות וכן חומרים מסיסים נוזליים כמו נתרן, למשל. הם מסוגלים לסנן חלקים גדולים בלבד. לכן מים אלה אינם מומלצים לתינוקות. בגופם הקטן גם כמות נמוכה של מתכות רעילות ומלחים מזיקים עלולה להוות סיכון בריאותי ואף לגרום לפגיעה קוגניטיבית כוללת ברמת המשכל.

פנינו ל"מי עדן" וסיפרנו להם על ההשוואה שערכנו, וקיבלנו משוב מאחד מבכירי החברה:

חברת "מי עדן" שמחה לשמוע שהיא מובילה בקטגוריית המים בישראל. המים המינרליים של מי עדן הם מי מעיין המגיעים ממעיין הסלוקייה שברמת הגולן. מקור המים המינרליים באבני הבזלת המאפיינות אזור זה, והרכבם המינרלי של המים קבוע ויציב. המים אינם עוברים כל טיפול והם נארזים ישירות ללא מגע יד אדם.   אנו מקפידים לבדוק מדי שעה את איכות המים ולשמור על תנאי הסביבה של מעיין הסלוקיה לפיכך אין פלא כי המוצר שאנו מספקים הוא האיכותי כמו גם הטעים ביותר – מותאם לכל האוכלוסייה בארץ, בכל גיל ובכל עת."

המים של מי עדן במקום הראשון, רוצה לשמוע על המבצעים ולהנות ממים טעימים ובריאים? מלא פרטיך

מה את/ה חושב/ת?

0 נקודות
Upvote Downvote

Written by עורך ראשי

שלושה רעיונות מרגיעים לחופשה משפחתית וקצת אחרת

אביב של התחדשות בבית