in

האם אחת מספקיות האינטרנט שלפה את נשק יום הדין

בהנחה שלא ביליתם את השנים האחרונות במערה נידחת או על פני כוכב מבודד מחוץ לאטמוספירה, בטח שמתם לב ל'מלחמות האינטרנט' בישראל. חברות התקשורת הגדולות בשוק נכנסות לשדה הקרב המקוון פעם אחר פעם, בניסיונות להשיג עליונות בעזרת מערכת הנשק החדשה שהצליחו לפתח. זאת מכריזה על שיפור ניכר במהירות הגלישה, והשנייה מיד משנסת מותניים כדי להדביק את הפער. זאת מבטיחה לציבור הגולשים איזה כבל בטכנולוגיה עתידנית, ויריבתה מיד פוצחת בקמפיין שיבהיר למה דווקא הטכנולוגיה שלה היא זאת שעדיפה.

העניין הוא שבינתיים מי שמשלם את המחיר (תרתי משמע) הוא הצרכן הישראלי. חברת בזק למשל, כבר מזמן החלה להציע ללקוחותיה חבילת גלישה של 100 מגה. העניין הוא הדברים שמתגלים כשנוברים באותיות הקטנות. מסתבר שאותה חבילה מדופלמת בעצם מדברת על 100 מגה במצב אופטימלי. למשוואה הזאת צריך להכניס גם ענייני גיאוגרפיה. כי התשתית של בזק בנויה כך שלפעמים בתוך רחוב מגורים אחד תמצאו בניין שמנויי הבזק שלו מקבלים את מלוא החבילה, ואילו בבניין אחר המנויים ייאלצו להסתפק בהרבה פחות (אבל בכל מקרה יותר מ-50 מגה). בנוסף, כשמדובר בתשתית של בזק גם המרחק של הצרכן מארון התקשורת שלו משפיע על 'כוח האינטרנט' שזמין לו, מה שמסביר למה למרות כל ההיצע המרשים מהירות הגלישה הממוצעת בישראל היא 67 מגה בלבד.

רוצה אינטרנט חזק בהרבה מהממוצע?

ברקע, הצמיחה בנפח האינטרנט שמשתמשי הקצה צורכים, והציפייה שלהם מספקיות התקשורת, לא עוצרת אפילו לא לשנייה. נתונים שפורסמו לאחרונה מספרים על 6.6 מיליון ישראלים שנוהגים לגלוש באינטרנט, ועל גידול של לא פחות מ-37% בנפח הגלישה של משתמש ממוצע בישראל בשנת 2017 (לעומת 2016). הנתונים הדי מדהימים האלה בעצם מצביעים על שתי מגמות עיקריות:

    1. התלות הצרכנית באינטרנט הביתי נמצאת בעלייה ברורה. מה שהיה לגיטימי ומספק לפני שנתיים או שלוש, כבר לא ממש יכול לענות על הדרישה.
    2. מספר ההתקנים בכל בית בישראל עומד על ממוצע של 7. אנחנו מדברים בעיקר על מחשבים ניידים ונייחים, טלפונים סלולריים וטאבלטים למיניהם.

מה כל זה אומר? ובכן, בעיקר שהמושג המיתולוגי של 'רוחב פס' הופך כיום לרלוונטי יותר מאי פעם. ככה זה במציאות שבה האינטרנט הביתי הוא העורק שדרכו עוברות פלטפורמות שונות כמו האזנה למוזיקה, צפייה בתכני וידאו, ניהול דואר אלקטרוני, ועוד. לצורך הדוגמא, אם משפחה ישראלית בת 4 נפשות מנויה על אינטרנט של 100 מגה, אבל בפועל מקבלת רק משהו כמו 60 מגה (בגלל הסיבות שצוינו מקודם), אז בעצם נוצר מצב שכל בני הבית שגולשים במקביל יכולים ליהנות ממקסימום של 15 מגה לכל אחד. כנראה שכל מי שאי פעם שמע בבית את זעקת השבר המוכרת "לא זז לי האינטרנט!", יודע בדיוק על מה אנחנו מדברים.

מה שכן, בהחלט יכול להיות שמהירות הגלישה הממוצעת בישראל עומדת לפני זינוק משמעותי קדימה. חברת HOT משיקה בימים אלה אינטרנט במהירות של עד 200 מגה לשוק הפרטי. חישוב פשוט מעלה שמדובר בהכפלה של המהירות שהוצעה עד היום, וזה עוד לפני שלוקחים בחשבון את ההבטחה של אנשי הוט לספק תשתית יציבה ורציפה שתוכל לתמוך בחוויית גלישה במהירויות כאלה.

אגב, אם כבר נגענו בתשתית, בעבר היה מקובל שאינטרנט במהירות גבוהה ממש זקוק גם לעלויות תשתית יקרות יחסית, אבל באמצעות HOTnet התשלום לספק 200 מגה תסתכם בפחות מ כ- 20 שקלים לחודש. בכל מה שקשור לעלויות החבילה עצמה, כדי לקבל את ה-100 מגה של בזק הגולש הארצישראלי ייאלץ להיפרד מכ-115 שקלים בחודש (בעצם באנדל של בזק + בזק בינלאומי). כדי לקבל את ה-100 של HOT יצטרך לגשת לארנק ולחזור משם עם כ- 79 שקלים בחודש למשך שנה. ירצה להשתדרג ל-200 מגה? כ- 99 שקלים לחודש למשך שנה.

אז כן, נדמה שהקרב הקבוע בין חברות התקשורת עולה עכשיו מדרגה. ה-200 מגה של HOT נראים כרגע כסוג של 'נשק יום הדין', אבל לכו תדעו מה עוד מחכה לנו. על דבר אחד אפשר כנראה להמר בלי חשש: הדרישה שלנו, צרכני האינטרנט, לא הולכת להירגע בקרוב.

רוצה אינטרנט שיוכל לעמוד בקצב שלך? שדרג עכשיו>>>

 

 

מה את/ה חושב/ת?

0 נקודות
Upvote Downvote

Written by Ariel

עיר בנסיקה עם טעם של כפר

פסח אוטוטו מגיע ועדיין לא סגרת תוכניות